KSZA

3. fejezet - Az oktatás és a gazdasági növekedés

Tartalom

3. 1. Az oktatás gazdasági növekedéshez valóhozzájárulásának mérése aggregált termelési függvények segítségével
3. 2. Újabb kísérletek az oktatás növekedéshez való hozzájárulásának mérésére
Összefoglalás

Az oktatásnak a gazdasági növekedést elősegítő hatása volt az egyik oka annak, hogy a közgazdaságtan érdeklődése az oktatás gazdasági szerepe felé fordult. Az 1950-es években a gazdasági növekedéssel foglalkozó kutatók úgy találták, hogy ha a növekedés vizsgálatakor csak azokat a termelési tényezőket tekintik magyarázó változónak, amelyeket a közgazdaságtan hagyományosan figyelembe vett, tehát a homogénnek tekintett munkát, a földet és a tőkét, akkor a növekedés jelentős hányada megmagyarázatlan maradt. A „maradék” forrását először a műszaki fejlődésben jelölték meg [ Solow (1967)], majd később a munka összetételében és minőségében bekövetkezett változásban. Ekkor merült fel először, hogy a hagyományos tőkefogalmat ki kell szélesíteni, és az oktatásra, szakképzésre fordított összegeket beruházásnak kell tekinteni: ez volt az emberitőke-elmélet kidolgozásának kiindulópontja. A munka minőségének javulását tehát részben az iskolázottság növekedésére vezették vissza, és a gazdasági növekedés vizsgálatakor olyan változókat is bevontak az elemzésbe, amelyek figyelembe veszik az iskolázottság növekedését.

Az oktatás gazdasági szerepére vonatkozó elképzeléseket erősítette, hogy a háború után a helyreállítás a vártnál gyorsabb volt, a helyreállítási periódus alatt szokatlanul nagy, tíz százalékot is meghaladó növekedési ütemet lehetett megfigyelni. Ezt azzal magyarázták, hogy a fizikai tőke nagyrészt elpusztult ugyan, de az emberi tőke, a már kiképzett munkaerő nem, és a szokatlanul gyors növekedés addig tartott, amíg a rendelkezésre álló kész munkaerőt fel nem szívta a termelés.[6]

Számos kutatás megpróbálkozott az oktatás gazdasági növekedéshez való hozzájárulásának mérésével . Az első szakaszban – az 1960-as években – a vizsgálatok aggregált termelési függvények felhasználásával készültek. A legelső vizsgálatot E. F. Denison végezte el, aki azt próbálta meg mérni, hogy a különböző termelési tényezők – köztük az oktatás – mennyiben járult hozzá az Egyesült Államok 1910 és 1960 közötti gazdasági növekedéséhez. A gazdasági növekedést a nemzeti jövedelem és a bruttó nemzeti termék (GNP) növekedésével mérte, a számításokat újabb adatokkal többször (1962, 1964, 1967, 1974, 1979, 1984, 1985) megismételte. Módszerére még visszatérünk. Denison nyomán számos vizsgálat készült más országokra. Az OECD 1964-ben A „maradék” és a gazdasági növekedés címmel konferenciát is rendezett.[7]Az 1970-es években a növekedés lelassulása és az oktatás szerepével kapcsolatos kétségek miatt az érdeklődés elfordult a kérdéstől, majd az 1980-as, 1990-es években ismét újabb kísérletek tettek a hatás számszerűsítésére, többváltozós elemzés segítségével.

Az elfogadott, hogy az oktatás hozzájárul a gazdasági növekedéshez, mivel növeli a meglévő munkaerő-állomány termelékenységét, az azonban nem tökéletesen tisztázott, hogy valójában milyen módon növeli, mennyire fontos a szerepe a termelékenység növekedésében. Az a feltételezés, hogy az iskolázott munkaerő hiánya a növekedés gátjává válhat, megalapozottnak látszik. A kérdés az, hogy az iskolázottság állandóan folytatódó növekedése tovább gyorsítja-e gazdasági növekedést. Az sem világos, hogy mindenfajta oktatásnak van-e a növekedést serkentő hatása? Általában azokban az országokban, ahol nagyobb az egy főre jutó jövedelem, nagyobb az oktatásban való részvétel aránya is (3. 1. táblázat). Ez azonban önmagában nem jelenti azt, hogy az iskolázottság következménye a nagyobb jövedelem. Egyrészt az oktatás – ha el is fogadjuk az emberitőkeelmélet feltételezéseit – beruházás mellett fogyasztás is. A jelenség úgy is magyarázható, hogy ahogy növekszik a jövedelem, az emberek egyre több oktatást – mint fogyasztási cikket – szeretnének vásárolni.

3.1. táblázat - Az egy főre jutó jövedelem és az oktatásban való részvétel

Ország Egy főre jutó jövedelem, 1980 (dollár) A felnőtt írástudatlanok aránya (százalék) A megfelelő korú népesség részvétele az oktatásban, 1988 (százalék)
alsó fok középfok felsőfok
Japán 23810 * 102 95 30
Svédország 21570 * 101 93 31
Egyesült Államok 20910 * 100 98 60
Franciaország 17820 * 114 94 35
Egyesült Királyság 14610 * 107 83 23
Korea 4400 104 87 37
Magyarország 2590 * 96 71 15
Brazília 2540 22 104 38 11
Mexikó 2010 10 117 53 15
Tunézia 1260 46 116 44 7
Fülöp-szigetek 710 14 110 71 28
Kína 350 31 134 44 2
India 340 57 99 41
Uganda 250 43 77 8 1
Banglades 180 67 59 18 5

*Öt százalék alatt.

Forrás : Hicks (1995) 193. o.

A gazdasági növekedés forrásainak vizsgálatára az egyik legelterjedtebb – bár igen vitatott – eszköz az úgynevezett aggregált termelési függvények használata. A termelési függvényekben a termelés és a felhasznált termelési tényezők mennyiségei közötti összefüggést fogalmazzák meg. Hagyományosan három termelési tényezőt különböztettek meg, a földet, a tőkét és a munkát. A termelési függvény általános alakban a következő módon írható fel, ha X -szel jelöljük az aggregált nemzeti termelést, K -val a tőkét, L -lel a munkát, A -val pedig a földet „fizikai egységekben”:

(3.1) egyenlet

A t időváltozó, amely azért szerepel a termelési függvényben, hogy figyelembe vehessük a „technikai változást”. Valójában a „technikai változást” rövidített kifejezésként használják a termelési függvényben bekövetkező mindenfajta eltolódásra. A függvény leggyakrabban használt explicit formája, a Cobb–Douglas termelési függvény, a következő alakban írható fel :

(3.2) egyenlet

ahol Φ, α, β és γ konstans ; α+ β+ γ = 1, e pedig a természetes logaritmus alapja (melynek értéke ≃ 2,72). Átalakítások, t szerinti deriválás után a függvény felírható a következő alakban:

(3.3) egyenlet

ahol Δ az adott változó időbeli változását jelöli, tehát Δ X/X az aggregált termelés növekedési ütemét, Φ a technikai változás növekedési ütemét stb. Azt állítjuk tehát, hogy a gazdasági növekedés a különböző inputok növekedésének összeadódó hatásával magyarázható.

A növekedés forrásainak vizsgálatára vonatkozó első, aggregált termelési függvényt alkalmazó vizsgálatok úgy találták, hogy a klasszikus inputokat figyelembe véve, a növekedés jelentős része – E. F. Denison 1962-es vizsgálata szerint a növekedés fele – megmagyarázatlan maradt. Ezt nyilvánvalóan nem lehetett egyszerűen statisztikai hibákkal magyarázni. Ezért indokoltnak látszott újabb magyarázó változók bevonásával csökkenteni a „maradékot”. Olyan változókat kerestek, amelyek kifejezik a munka minőségének javulását. A korábbi modellek a munkát mint termelési tényezőt egységesnek tekintették, s azt a ledolgozott munkaórák számával mérték. Amikor a munka minőségének javulását kifejező mérőszámot az iskolázottság figyelembevételével alakították ki, akkor előzetesen feltételezték, hogy az oktatás javítja a munka minőségét , növeli a termelékenységet. Az oktatás szerepére vonatkozó mérőszám kialakítására kétféle módszert dolgoztak ki, az egyiket E. F. Denison, a másikat T. W. Schultz.

Denison vizsgálata.  Denison a gazdasági növekedés forrásainak vizsgálatakor a termelési tényezők közül a munkát olyan módon korrigálta, hogy az tekintetbe vegye a munkaerő-állomány kor és nemek szerinti összeté-tel-változását, a munkaidőben, valamint az iskolázottságban bekövetkezett változást. A különböző iskolázottságúak kereseti különbsége – feltételezése szerint – jól méri az iskolázottság miatt bekövetkező termelékenységnövekedést. Az oktatás mérőszámát a következőképpen alakította ki.

1. Denison keresztmetszeti adatok felhasználásával egy olyan súlyozó változót ( we ) számított ki, amely kifejezi adott iskolai végzettséggel rendelkezők relatív kereseti pozícióját egy bázisvégzettséghez viszonyítva. Az iskolázottság bázisszintjét ( w8 = 100) nyolc évben határozta meg. A súlyokat nyolc további iskolai évre számította ki. A számításokhoz más nem iskolai jellegű változókkal korrigált kereseti adatokat használt.

2. A következő lépésben kiszámította a foglalkoztatottak iskolai végzettség szerinti százalékos megoszlását. Ehhez a foglalkoztatottak számát teljes munkaidőben dolgozó egyenértékesre számította át.

3. A súlyozó változót és a foglalkoztatottak megoszlását ezután összeszorozta ( wePe ), majd ezek összegeként ( 33aeq ) kapta a kiinduló indexeket. A különböző iskolázottsági csoportok indexeit összegezte külön férfiakra és nőkre, és ezt az eljárást valamennyi évre elvégezte. Az 1976-os indexek számításait a 3. 2. táblázat mutatja

4. Az indexeket korrigálta a munkanélküliséggel.

5. További korrekciókat végzett figyelembe véve az iskolába járás idejét. Az iskolaévek hosszúsága ugyanis időszakonként és helyenként is változott. Például, ha valaki 12 évet járt iskolába, de az iskolaév akkor rövidebb volt, a mainak 80 százaléka, akkor a számított befejezett iskolaéveinek száma: 0,8 × 12 = 9,6 év.

Forrás: Denison (1979), idézi: Cohn–Geske (1990) 147. o.

6. A nőkre és férfiakra számított külön indexeket együttes indexekké alakította, s ehhez az összes kereseteket használta a súlyozáshoz.

7. Az együttes indexeket standardizálta, vagyis egy bázisévvel elosztva, az indexek növekedési ütemét számította ki. A munka változásainak számításakor ezeket a standardizált indexeket használta a munka minőségi változásának méréséhez.

8. Végül az oktatás relatív hozzájárulását a gazdasági növekedéshez úgy számította ki, hogy a munka oktatáshoz kapcsolható minőségi változásának növekedését elosztotta a nemzeti jövedelem munkajövedelmekre fordított hányadával. Denison számításainak végső eredményeit a 3. 3. táblázat foglalja össze.

Denison számításaiban az iskolázottság mennyiségének változását veszi figyelembe, tehát a számítások azt feltételezik, hogy egy iskolaév vagy az iskolában eltöltött egy-egy nap ugyanolyan mértékben javítja a munka minőségét, függetlenül az időtől (attól, hogy melyik évben járt valaki iskolába) és a helytől (attól, hogy milyen iskolában végezte el az illető az adott évet). A módszer az oktatás minőségében meglévő különbségeket nem tudja figyelembe venni. A számítások azt a hatást is figyelmen kívül hagyják, amelyet az iskolázottság növekedése gyakorol a fizikai tőke minőségének javítására.

Schultz vizsgálata.  Az oktatás gazdasági növekedéshez való hozzájárulásának mérésére Schultz másfajta módszert dolgozott ki. Az iskolázottság hatását a következőképpen mérte.

1. Schultz először kiszámította az egy foglalkoztatottra jutó reál-munkajövedelmet egy bázisévben ( LI0 ) és a rákövetkező évben ( LIt ). A kettő különbsége mutatja a reál-munkajövedelem éves növekedését.

Forrás: Cohn–Geske (1990) 149. o.

2. Kiszámította azt a reál-munkajövedelem szintjét ( LI*t ), amelyet akkor figyelhettünk volna meg, ha a munkában lévők mindegyike a bázisév keresetét kereste volna.

(3.4) egyenlet

ahol LF az adott évi munkaerő-állomány.

3. Kiszámította t -edik évre az egy foglalkoztatottra jutó tényleges és számított munkajövedelem különbségét Δ LI*. Ez mutatja a munkajövedelemnek azt a növekedését, amelyet akkor várhatott volna egy személy, ha a keresetek nem változnak a bázis év és t -edik év között.

4. Schultz kiszámította a képzettségállomány növekedését egy adottévben ( SEt ). A képzettségállományt a következő módszerrel mérte: LFt -t megszorozta az egy főre jutó átlagos befejezett kiigazított iskolaévek számával ( YEt ) – a kiigazítást az iskolázás hosszában időközben bekövetkező változásokat figyelembe véve végezte –, valamint az egységnyi iskolázás értékével ( CEt ), amelyet a költségek segítségével (beleértve az elmulasztott kereseteket is) számított ki.

(3.5) egyenlet

ahol:
Y = a befejezett iskolaévek száma,
C = az iskolázás költségei.

A képzettségállomány változása a 0-adik és a t -edik év között:

(3.6) egyenlet

5. Schultz nem a képzettségállomány teljes növekedését vette figyelembe számításaiban, csak azt a hányadát, amely a munkaerő-állomány képzettségi szintjének emelkedéséből adódik (Δ SE* ). A képzettségállomány teljes növekedése a következőképpen is felírható:

(3.7) egyenlet

Schultz a képzettségállomány növekedését mutató (3.7) képletbeli összegnek csak a 2. részét vette figyelembe, mivel ez a hányad adódik a képzettség szintjének emelkedéséből.

(3.8) egyenlet

6. Kiszámította azt a jövedelemnövekedést, amely az iskolázottság nö-vekedéséből adódik ( VE )r, az oktatás átlagos megtérülési rátáját felhasználva ( r ).

(3.9) egyenlet

7. Az oktatás hozzájárulását a gazdasági növekedéshez végül Δ VE / LI* aránya mutatja. Ez a gazdasági növekedés megmagyarázatlanul maradt hányada, amely az oktatásnak köszönhető.

Schultz az 1929 és 1957 közötti időszakra háromféle megtérülési rátával is elvégezte számításait, és így azt találta, hogy az oktatás gazdasági növekedéshez való hozzájárulása 36 százalék és 70 százalék között mozgott. A Schultz által használt megtérülési ráták különféle számításokra támaszkodnak. A legalacsonyabb, 9 százalékos megtérülési ráta Gary Becker számításain alapul, aki az 1940 és 1950 közötti időszakra a fehér, városi, középiskolát végzett férfiakra vonatkozóan számította ki az oktatás belső megtérülési rátáját. A Schultz által használt középső, 11 százalékos megtérülési ráta saját számításain alapul, és ugyancsak a középiskolai végzettségűekre vonatkozik. A harmadik 17,3 százalékos megtérülési ráta használatakor pedig Schultz azt a tényt kívánta figyelembe venni, hogy a három képzettségi szint megtérülési rátája és súlya a képzettségállományban különböző. Ezért a 17,3 százalékos megtérülési rátát az oktatási szintenként különböző megtérülési ráták súlyozott átlagaként számította ki, súlyokként az egyes oktatási szinteknek a képzettségállományon belüli arányát használva.

Denison és Schultz első vizsgálatai után számos tanulmány jelent meg, amelyek hasonló módszerrel vizsgálták az oktatásnak a gazdasági növekedéshez való hozzájárulását más országokban. A 3. 4. táblázat összefoglalja az előbbi módszerek alkalmazásával kapott eredményeket, azt mutatja, hogy ezek a vizsgálatok a gazdasági növekedés hány százalékát magyarázták az oktatással.

Az iskolázottság növekedése átlagosan a növekedés 9 százalékát magyarázta meg. Azokban az országokban, ahol a gazdasági növekedés üte me gyors volt, a meg nem magyarázott maradék is nagyobbnak bizonyult. Például 1955 és 1985 között Japánban az éves átlagos növekedési ütem 10 százalék volt, és ennek csak 39 százalékát lehetett a termelési tényezők növekedésével megmagyarázni, az iskolázottság növekedése pedig a növekedés 3,3 százalékát magyarázta.

Számos kritikai észrevétel fogalmazódott meg az oktatás gazdasági növekedésre tett hatásának mérési módszereivel szemben. Az aggregált termelési függvények használatát a szerzők egy része teljesen elutasítja [ Balogh–Streeten (1967)]. Azt állítják: ahogy a tőkét sem lehet egyetlen, homogén termelési tényezőként kezelni, a többi termelési tényezőt, így az oktatást sem. A „a szankszrit nyelv tanításának teljesen mások az eredményei, mint a földművelés tanításának” (uo. 136. o.).

Megjegyzés : A csillaggal nem jelzett számítások Denison módszerével készültek.

* A számítások Schultz módszerével készültek. Forrás: Psacharopoulos (1992 a ).

Véleményük szerint az oktatás beépítése az aggregált termelési függvényekbe csak a helytelen aggregációból fakadó bizonytalanságokat fokozza. Ráadásul az összes emberitőke-beruházás összevonása és elkülönítése a fizikaitőke-beruházásoktól elhomályosítja ezek egymást kiegészítő természetét. Mivel nem tudjuk egészen pontosan, hogy mit is jelentenek a modellekben szereplő változók, illúzió, hogy az oktatás gazdasági növekedéshez való hozzájárulását mérjük. Ahhoz, hogy értelmes aggregációt végezhessünk, először az oktatást fel kell osztani aszerint, hogy hol milyen tárgyat milyen színvonalon kinek oktatnak. A felbontás, a dezaggregálás célja, hogy meghatározzuk milyen oktatás javítja valóban a munka minőségét.

Azok is hoznak érveket Schultz és Denison számítási módszerei ellen, akik a módszer egészét nem utasítják el. Először is mindkét szerző a kereseti különbségeket használta ahhoz, hogy az oktatásnak a munka minőségére gyakorolt hatását számszerűsítse: Denison súlyozó változóként annak meghatározására, hogy a különböző típusú munkák milyen arányban járultak hozzá a nemzeti jövedelem növekedéséhez; Schultz pedig a különböző oktatási szintek megtérülési rátájának méréséhez. Denison munkáiban a súlyok mindig egy adott év kereseti különbségein alapultak, ezért ha a vizsgált időszak alatt eltűntek vagy csökkentek a kereseti különbségek, és a magasabb képzettségű munkavállalók aránya nőtt ugyanebben az időszakban, akkor a számítások túlértékelték az oktatás gazdasági növekedésben betöltött szerepét.

Problémát jelent az is, hogy a mérési eredmények értelmezése feltételezi, hogy a munkavállalókat határtermékükön fizetik. Ez a feltételezés nyilvánvalóan számos országban nem igaz, mivel a bürokratikus bérrendszerek eltorzítják a béreket. Ezért a hasonló módszerrel végzett, az oktatás növekedéshez történő hozzájárulását vizsgáló nemzetközi összehasonlítások legjobb esetben is csak a tendenciák jelzésére alkalmasak. Ráadásul mindkét módszer számításai feltételezik, hogy a kereseti különbségek teljes egészükben magyarázhatók az iskolázottsági különbségekkel . Denison később ennek a hiányosságnak korrekciójára elemzéseibe egy újabb, a képességet mérő magyarázó változót is beépített.

Schultz és Denison Cobb–Douglas típusú termelési függvényt használt számításaihoz. Ez a termelési függvény azon a feltételezésen alapul, hogy bármely két input között a helyettesítési rugalmasság[8] egységnyi, ezt azonban túlságosan korlátozó feltételezésnek bizonyult az azóta elkészült empirikus vizsgálatok eredményei alapján. Ezért később másfajta függvényspecifikációkkal is készültek számítások. Egyrészt az úgynevezett CES függvénnyel ( constant elascity of substitution ). Ebben a függvényspecifikációban a helyettesítési rugalmasság konstans, de egytől különböző. A CES függvény a következő alakban írható fel: 79inleq

ahol a , b , és c konstans, q1 és q2 pedig a két input (munka és tőke). Az újabb vizsgálatok egy része az oktatás gazdasági növekedéshez való hozzájárulásáról CES függvénnyel dolgozott.

Az aggregált termelési függvények ellen felhozott legsúlyosabb érv, hogy Denison és Schultz vizsgálatai, valamint a többi hasonló módszerrel készült felmérés nem bizonyítják az oktatás és gazdasági növekedés közötti ok-okozati összefüggést. A mérések eleve elfogadják, hogy az oktatás növeli az egyének termelékenységét. Az iskolázottság és a gazdasági növekedés összefüggésére adott magyarázatuk akkor helyes, ha ez a feltételezés igaz. Amennyiben nem fogadjuk el azt a feltételezést, hogy az oktatás növeli az egyének termelékenységét, akkor az eredmények értelmezhetetlenek.

Mint a következő fejezetben látni fogjuk, a szűrőelmélet hívei éppen ezt az álláspontot képviselik. Az ismertetett vizsgálatok eredményeinek értelmezése tehát attól függ, hogy milyen a priori feltételezésekkel élünk az oktatás gazdasági szerepéről. Az ok-okozati kapcsolat irányának megállapítására az alkalmazott módszerek nem alkalmasak, az mindkét irányban fennállhat, csak a különböző tényezők – így az iskolázottság és a gazdasági növekedés – együttváltozását bizonyítják. Az iskolázottság növekedése lehet oka a gazdasági növekedésnek, de az is elképzelhető, hogy a gazdasági növekedés oka annak, hogy növekszik az iskolázottság, esetleg a gazdasági növekedést és az iskolázottság növekedését egy harmadik, közös ok magyarázza. Az ökonometriai módszerek egy része – a szimultán becslés – már lehetőséget ad az okokozati kapcsolat irányára vonatkozóan is következtetések levonására, erre később visszatérünk.

Több módon is megpróbálták az oktatás termelékenységnövelő hatását ellenőrizni. Az egyik többször, többféle adatbázis felhasználásával megismételt vizsgálat a farmerek iskolázottsága és a mezőgazdasági termelékenység közötti kapcsolatot kereste. A kérdéssel foglalkozó első munka Zvi Griliches tanulmánya volt, aki az Egyesült Államokra azt mutatta ki, hogy a farmerek iskolázottságának 10 százalékos növekedése a mezőgazdaság termelékenységét 3-5 százalékkal növelte, miközben a mezőgazdasági felszerelések és gépek 10 százalékos emelkedése csak 1-2 százalékkal növelte a termelékenységet [ Griliches (1967)]. Azóta a kérdésről számos fejlődő országra készült vizsgálat. Az eredmények szerint kimutatható az iskolázottság és a mezőgazdasági termelékenység közötti pozitív kapcsolat. Az átlagos fejlődő országban az 1980 előtti eredmények azt mutatták, hogy négy év iskolázottság a mezőgazdasági termelékenységet átlagosan 7,4 százalékkal növelte.[9] Ezek a tanulmányok azért fontosak, mert sokkal közvetlenebben próbálják az iskolázottság és termelékenység közötti kapcsolatot mérni, mint azok a tanulmányok, amelyek a kereseteket tekintik a termelékenység mérőszámának.

Amellett, hogy az iskolázottságnak közvetlen termelékenységnövelő hatást tulajdonítanak, más magyarázatokat is kidolgoztak arra, hogy miért segíti elő az iskolázottság a gazdasági növekedést, hogyan is javítja a munka minőségét az oktatás. Tekintsünk át néhány magyarázatot ezek közül!

– Az oktatás a fizikai tőkének „kiegészítője”, mivel a megnövelt fizikai tőke csak annyiban járul hozzá a növekedéshez, amennyiben rendelkezésre áll kihasználásához a megfelelő emberi tőke [ Fallon–Layard (1975)]. Ezt a kérdést vizsgálta Magyarországon Jánossy Ferenc, aki arra a következtetésre jutott, hogy a beruházási ráta növelése önmagában nem gyorsíthatja meg a növekedést, ha nem áll rendelkezésre a képzett munkaerő a fizikai tőke működtetésére [ Jánossy (1966)]. Hasonló megállapítást tett több szerző, azt hangsúlyozva, hogy iskolázottság nélkül az emberek sokkal lassabban alkalmazkodnak a változó munkahelyi igényekhez [ Miller (1967)].

– Az emberi tőke lassabban használódik el, mint a fizikai tőke [ Miller (1967)], ezért minden egyebet változatlannak tekintve, ugyanakkora befektetés az emberi tőkébe nagyobb termelékenységnövekedést fog előidézni, mint a fizikaitőke-befektetés.

– Az emberitőke-beruházás a fogyasztás alternatívája, mivel az oktatási kiadásokat általában nem megtakarításokból fedezik. Az oktatási befektetések nagy részét a kormányzat finanszírozza. Amennyiben ezeket a befektetéseket újabb adókból fedezik, akkor nagy a valószínűsége, hogy az adóbevétel jó része a fogyasztás visszafogásából származik. Az egyének, illetve a családok befektetései pedig leginkább ugyancsak a csökkentett fogyasztásból származnak. Mivel a fizikaitőke-befektetéseket a megtakarítások nagysága határozza meg, ezért az oktatási befektetések hozzájárulnak a növekedéshez – olyan erőforrásokat csoportosítanak át a termelésbe, amit másként elfogyasztottak volna [ Miller (1967)].



[6] A kérdésről lásd Jánossy (1966) és Bródy (1983).

[7] A kifejezés itt a termelési függvénynek a megfigyelhető változókkal meg nem magyarázott részét, reziduumát, vagyis maradékát jelöli.

[8] A helyettesítési rugalmasságot úgy kapjuk, hogy bármely két input közötti arány százalékos változását elosztjuk a két input közötti helyettesítési határarány százalékos változásával. A két input közötti helyettesítési határarány a két termelési tényező átváltási arányát méri. Azt adja meg, hogy ha az egyik termelési tényezőt egységnyivel kell csökkenteni, akkor milyen arányban kell a másik termelési tényezőt növelni ahhoz, hogy a kibocsátás változatlan maradhasson.

Ha az egyik inputot q1 -gyel, a másikat q2 -vel jelöljük és a helyettesítési határarányt MRTS sel, akkor a helyettesítési rugalmasság, amelyet U-val jelölünk, a következőképpen írható fel: 78olj egyenlet

[9] Lockhead és szerzőtársai az 1978-ig született vizsgálatok eredményeit foglalja össze a kérdésről 18 különböző tanulmány adatbázisának újraelemzésével [ Lockheed–Jamison–Lau (1980)]. Az 1980-as években elkészült tanulmányok eredményeit 23 különböző országról pedig lásd: Moock–Addou (1995) 130–140. o.